• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pencerepsikoloji
  • https://plus.google.com/https://www.facebook.com/pencerepsikoloji/posts
  • https://www.twitter.com/https://www.facebook.com/pencerepsikoloji
Takvim

Oyun Terapisi

   Oyun yaşamın her devresinde varolan bir etkinlik olmakla birlikte, özellikle yaşamın ilk yıllarında çocuğun yaşadığı dünyayı tanıması, mutluluk, kaygı, üzüntü, sevinç gibi duygularını ifade edebilmesi için en uygun anlatım şeklidir. Oyun içinde çocuklar keşfetmeyi, yaşam içinde gördükleri modelleri taklit etmeyi, öfkelendiklerinde veya kaygılandıkları durumları oyuna dökerek sağaltım yaşamayı, varolan becerilerini geliştirmeyi öğrenmektedirler.

oyuncak

Özel çocukların bilişsel ve algısal alanlardaki yetersizlikleri sonucunda anlama, ilişki kurma, problem çözme ve iletişim alanlarındaki sınırlı yeteneklere sahip oldukları bilinmektedir. Bu sebeple oyun terapisi tam anlamıyla özel çocuklarda uygulanamamaktadır. Fakat sembolik döneme geçmiş özel çocuklarda kurgusal, belirlenmiş bir oyun ile sosyal gelişimine katkı sağlanabilir. Birçok özel çocukta görülen yetersiz oyun becerisi, genellikle sosyal becerilerin ve yaratıcılığın eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Özel çocukların yaşıtlarıyla çok seyrek iletişime girmesi hem sosyal beceri kazanmalarını hem de oyun oynama davranışlarını kazanmalarını sınırlandırmaktadır.

Özel çocukların oyun ve oyuncak ile oynamalarının değerlendirilmesine yönelik yapılan gözlemler; genelde bu çocukların bir oyuncak ile amaca uygun oynamadıklarını ve oyuncağı döndürme, atma, yuvarlama, elinde tutma gibi amaçsız veya kurgusuz olarak kullandıklarını ortaya koymaktadır. Çoğu özel çocuk genellikle trambolinde zıplamak, kaydıraktan kaymak gibi bir hareketin sürekli tekrar edilmesi şeklinde olan oyunları tercih etmektedirler. Özel çocuklarda yetersiz olan bu oyun becerilerinin geliştirilmesi için onlara uygun oyuncaklar ve oynama fırsatı verilmelidir. Ancak amaca yönelik olarak seçilen eğitsel oyuncakların serbest oyun ortamında kullanılırken bile yapılandırılmış olmalarına dikkat edilmelidir.

Oyun etkinliklerinin en önemlisi sembolik oyundur. Sembolik oyun büyük oranda zihinde yer almakta ve fazla materyal gerektirmemektedir. Çocuklar hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanırlar. Örneğin ters çevrilmiş masanın ayaklarından diken yaparak çeşitli oyun oynayabilmektedirler. Fakat özel çocuklarda hayal gücünü kullanma, taklit ve yaratıcılık becerilerindeki yetersizlik nedeniyle bu tür oyunlar gözlenememektedir. Özel çocukların hayal güçlerini kullanmalarına yönelik çok çeşitli materyaller sağlanmalı ve bunların nasıl kullanılacağı öğretilmelidir .Günlük hayatında yaptığı davranışı, eylemi oyuna dökerek de yaptırabilirsiniz. Örneğin, parktaki merdivenlere sadece kasların gelişimi için tırmanmamalı, bir engeli aşmak veya bir oyunun parçası olarak da değerlendirebilmelidir. Parktaki tüm araçlar kullanılmalıdır.

Çünkü bunlar hem kas hareketlerini hem de hayali oyunu geliştiren araçlardır. Özel çocuklara oyuncağı nasıl oynayacağı gösterilir ve buna özendirilirse bu beceriyi kazanmasında büyük katkı sağlamış olabiliriz. Özel çocukların oyun oynama ve oyuncak ile ilişkilerini geliştirmelerine yönelik çalışmalar yapılmasının çocuk ve aileyi yönlendirmede hem terapistlere hem de eğitimcilere yol gösterici olacağı düşünülmektedir.

KÜBRA ATALAY

(Daha Fazlası için : http://muhtesemcocuk.com)

Saat